دنده برنجی چیست

دنده برنجی چیست

RFT تولید کننده دنده برنجی گیربکس خودروهای پراید و پیکان تحت لیسانس Modi آلمان , دارای گواهینامه TS و ISO در تولید قطعات

شنبه 3 اسفند 1398
15141

 دنده برنجی چیست ؟

وظیفه دنده برنجی هماهنگ کردن دور بین دو دنده در گیربکس خودرو است به عبارتی دنده برنجی برای هماهنگ کردن دنده ها نیاز به کلاچ گیری مجدد را رفع می کند . هنگام تعویض دنده , دنده برنجی به طوقه ( شفت ) و چرخ دنده ها این امکان را می دهند تا قبل از اینکه دندانه ها روی طوقه با چرخ دنده درگیر شوند با هم تماس پیدا کنند این امر باعث می شود تا سرعت چرخش طوقه و چرخ دنده ها قبل از درگیر شدن دندانه های آنها با هم یکی شده و تعویض دنده انجام شود .

چگونگی آزمایش سلامت دنده برنجی

خرابی در دنده ها و دنده برنجی باعث بد جا رفتن دنده ها می شود , با توجه به قرارگرفتن دنده ها در گیربکس برای بررسی خرابی آنها , باید گیربکس بصورت کامل باز شود . اگر دنده برنجی ها دچار سائیدگی ، خوردگی و یا شکستگی شوند ، در نتیجه در هنگام تعویض دنده ، خصوصا دنده ای خاص ، با مشکل روبرو خواهیم شد. اگر فقط در یک دنده خاص ، دچار چنین مشکلی شویم ، احتمال بسیار زیادی وجود دارد که دنده های مربوط به همان شماره دچار مشکل شده باشند.

دنده برنجی های تولیدی مجموعه RFT :

جهت مشاهده محصولات تولیدی بر روی هر دسته کلیک کنید

دنده برنجی پرایدست دنده برنجی پراید 

دنده برنجی پیکان

دنده برنجی پژو روا و آردی

دنده برنجی ساینا و تیبا

برای دیدن اطلاعات محصول بر روی آنها کلیک کنید 

دنده برنجی گیربکس پیکان

دنده برنجی پیکان

دنده پنج برنجی پراید

دنده پنج برنجی پراید

دنده برنجی 2 پراید

دنده برنجی پراید

دنده برنجی سه و چهار پراید

دنده برنجی پراید

ست دنده برنجی پراید

ست دنده برنجی پراید

دنده برنجی یک پراید

دنده برنجی پراید

 سوالات متداول :

تعمیر دنده برنجی پراید چگونه است ؟

در صورت بد جا رفتن دنده ها و یا تعویض با صدای دنده باید دنده برنجی تعویض گردد . جهت تعمیر شما می توانید به یک گیربکس ساز مراجعه نموده تا دنده برنجی خراب تعویض گردد .

کار دنده برنجی چیست ؟

وظیفه دنده برنجی در گیربکس هماهنگ کردن دور بین دو دنده در گیربکس خودرو است به عبارتی دنده برنجی برای هماهنگ کردن دنده ها نیاز به کلاچ گیری مجدد را رفع می کند و از خورد شدن دنده ها جلوگیری می نماید .

هزینه تعویض دنده برنجی چقدر است ؟

هزینه باز و بست گیربکس و تعمیر کامل گیربکس معمولی در خودرو پراید بنابر نرخ اتحادیه مبلغ 245000 تومان می باشد اما در بازار حداقل اجرت مبلغ 150000 می باشد ( نرخ سال 98 )

 

نظر بدهید