زمان تعویض روغن موتور

زمان تعویض روغن موتور

تعویض به موقع روغن موتور در کارکرد و عمر قطعات تاثیر گذار است و همیشه یکی از دغدغه های مالکان خودروها بوده است مخصوصا در خودروهای گران قیمت . زمان تعویض خودرو برای انواع ماشین ها متفاوت بوده و نوع روغن نیز در زمان تعویض تاثیر گذار است , معمولا زمان تعویض روغن ها بین 5 تا 50 هزار کیلومتر متغیر است . شرایط کارکرد موتور نیز در زمان تعویض روغن موثر است , برخی خودروهای مدرن و خودروهای کاری مانند پیکاپ ها مجهز به آلارم بوده که زمان تعویض روغن را به راننده هشدار می دهند .

پنجشنبه 9 آبان 1398
3946

زمان تعویض روغن موتور

تعویض به موقع روغن موتور در کارکرد و عمر قطعات تاثیر گذار است و همیشه یکی از دغدغه های مالکان خودروها بوده است مخصوصا در خودروهای گران قیمت .

زمان تعویض خودرو برای انواع ماشین ها متفاوت بوده و نوع روغن نیز در زمان تعویض تاثیر گذار است , معمولا زمان تعویض روغن ها بین 5 تا 50 هزار کیلومتر متغیر است . شرایط کارکرد موتور نیز در زمان تعویض روغن موثر است , برخی خودروهای مدرن و خودروهای کاری مانند پیکاپ ها مجهز به آلارم بوده که زمان تعویض روغن را به راننده هشدار می دهند .

بهتر است هر ماه سطح روغن موتور را بررسی کنید , گیج روغن تنها برای چک کردن سطح روغن موتور کاربرد دارد. اگر از نحوه چک کردن روغن موتور آگاهی ندارین می توانید از یک مکانیک یا تعویض کار روغن بپرسید . کیفیت روغن را به هیچ وجه از روی ظاهر آن نمی توان تشخیص داد .

در خودروهای جدید مانند بی ام و ، چیزی به نام گیج روغن به صورت فیزیکی در خودرو وجود ندارد و باید سطح روغن را در منوهای خودرو چک کنید. اگر سطح روغن موتور پایین تر از استاندارد باشد لازم است تا مقداری روغن به خودرو اضافه شود.

دیدن براده های فلزی در روغن موتور نیز یک نشانه ی خوبی نیست و باید موتور خودرو را برای بازدید به تعمیرکار نشان دهید . اگر روغن موتور سفید هم شده باشد نشان دهنده ی نفوذ مایع خنک کننده به سیستم روغن کاری است.

قطعات گیربکس

بهترین زمان برای تعویض روغن موتور

همانطور که در ابتدا گفتیم زمان تعویض روغن بسته به نوع خودرو و کیفیت روغن متفاوت است  . برای اطلاع از زمان تعویض می توانید به دفترچه خودرو مراجعه کنید . برای تعویض روغن موتور این نکته را نیز در نظر داشته باشید که خودروسازان ماکزیمم عمر را برای روغن موتور در نظر می گیرند و بهتر است کمی زودتر از عدد کارخانه روغن را تعویض کنید , تعویض دیر هنکام روغن موتور به خودروی شما آسیب می رساند .

حتی در یک برند خاص نیز این عدد برای مدل های مختلف متغیر است. برای مثال تویوتا را در نظر بگیرید. روغن تویوتا راو4 باید با ویسکوزیته ی 5W-20 باشد و هر 7 هزار کیلومتر روغن آن را تعویض کرد. اما برای تویوتا پریوس باید از روغن با ویسکوزیته ی 0W-20 استفاده کرد و روغن آن را می توانید هر 15 هزار کیلومتر تعویض کنید. در حالی که برای تویوتا تاندرا باید روغن را هر 5 هزار کیلومتر تعویض کرد. به همین خاطر است که می گوییم حتما دفترچه راهنمای خودرو را چک کنید.

چه روغن موتوری مناسب خودروی شماست ؟

در انتخاب روغن , برند روغن موتور خیلی مهم نیست و مهم مشخصات آن است. برای اطلاع از روغن مناسب باید ببینید سازنده ی خودرو چه ویسکوزیته ای را پیشنهاد می کند برای برخی خودروها ممکن است چند عدد یا یک عدد را عنوان کنند. برای مثال روغن مناسب خودروی پراید در فصول سرد روغن موتور 10w40 و در فصول گرم سال  روغن 20W-50 می باشد .

عادت های رانندگی موثر روی روغن موتور

روغن موتور یک دمای کارکرد مشخصی دارد که تا به آن دما نرسد عملکرد کافی را نخواهد داشت . یکی از خطرناک ترین عادات رانندگی استفاده از خودرو در مسیرهای کوتاه است. چون روغن موتور گرم نمی شود و کارایی کافی ندارد. همچنین اگر خودرو را زیاد در ترافیک استفاده می کنید بهتر است روغن را کمی زودتر عوض کنید. به گفته ی یکی از مکانیک ها ۵ هزار کیلومتر راه رفتن در اتوبان بهتر از ۱۵۰۰ کیلومتر راندن در ترافیک شهری است.

از سویی در خودروهایی که تحت فشار هستند نیز باید روغن موتور را زودتر از خودروهای دیگر تعویض کرد. برای مثال اگر با خودرو یدک کشی می کنید یا بار حمل می کنید باید دقت کنید که روغن موتور زودتر مستهلک خواهد شد. اگر عادت به رانندگی اسپرت نیز دارید و زیاد به خودرو گاز می دهید هم باید بدانید عمر روغن موتور کوتاه تری خواهید داشت.

نظر بدهید