روغن گیربکس ( واسکازین ) چیست؟

روغن گیربکس ( واسکازین ) چیست؟

واسکازین یا روغن جعبه‌دنده روانسازی است که برای روان‌کاری قطعات متحرک موجود در جعبه‌دنده (گیربکس) ، دیفرانسیل و جعبه‌فرمان خودرو استفاده می‌شود. این روانساز دارای گرانروی ناچیز (حتی در دماهای پایین) بوده و با فلزات موجود در جعبه‌دنده (فولاد و آلیاژهای مس) سازگاری کافی داشته باشد .

یکشنبه 28 مهر 1398
5738

روغن گیربکس ( واسکازین ) چیست؟

واسکازین یا روغن جعبه‌دنده روانسازی است که برای روان‌کاری قطعات متحرک موجود در جعبه‌دنده (گیربکس) ، دیفرانسیل و جعبه‌فرمان خودرو استفاده می‌شود. این روانساز دارای گرانروی ناچیز (حتی در دماهای پایین) بوده و با فلزات موجود در جعبه‌دنده (فولاد و آلیاژهای مس) سازگاری کافی داشته باشد .

در گیربکس های اتوماتیک از روغن هایی با نام ATF (مخفف روغن گیربکس اتوماتیک) استفاده می شود ,  این روغن وظیفه ی خنک کاری گیربکس و وظیفه ی انتقال نیرو از سوی موتور به سمت جعبه دنده را نیز بر عهده دارد.

برای گیربکس های دستی روغن های مختلفی در بازار موجود است , برای اینکه بدانید گیربکس دستی خودروی شما به چه نوع روغنی نیاز دارد باید به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید.

زمان تعویض روغن گیربکس چه موقع است ؟

زمان تعویض روغن گیربکس های دستی با توجه به نوع خودرو بین 50 هزار تا 100 هزار  بوده و  برای برخی خودروها که در شرایط سخت مشغول به کار هستند و تحت فشار زیادی قرار دارند ممکن است هر 30 هزار کیلومتر می باشد . از آنجایی که این عدد برای هر مدل خودرو می تواند متفاوت باشد برای دانستن آن می توانید به دفترچه راهنمای خودرو رجوع کنید.

در گیربکس های اتوماتیک معمولا روغن گیربکس را با توجه به نوع خودرو باید بین 60 تا 100 هزار کیلومتر تعویض کرد . این نکته را توجه کنید که اگر هزینه برای شما مهم نیست می توانید روغن را زودتر از زمان موعد , تعویض کنید .

قطعات گیربکس

چرا باید روغن گیربکس را عوض کنیم؟

در گیربکس های دستی معمولا روغن کیفیت خود را از دست نمی دهد بلکه دچار آلودگی می شود. این آلودگی ناشی از مستهلک شدن دنده ها و بلبرینگ ها است در نتیجه ذرات کوچک فلزی وارد روغن گیربکس می شوند. همانطور که می دانید ذرات میکروسکوپی فلزی درون روغن باعث می شوند که روغن کاری دچار اختلال شود و روغن نتواند کار خود را به درستی انجام دهد. بنابراین اگر روغن گیربکس را تعویض نکنید باعث کاهش شدید عمر گیربکس دستی شما خواهد شد.

در گیربکس های اتوماتیک به دلیل حرارت بالاتری که وجود دارد روغن کیفیت خود را نیز از دست می دهد و خراب می شود. همچنین مانند گیربکس های دستی، روغن گیربکس های خودکار نیز آلوده می شود. کثیف شدن روغن گیربکس اتوماتیک می تواند باعث آسیب دیدن قطعات داخلی گیربکس است.

اگر روغن گیربکس را تعویض نکنیم چه می شود؟

در صورت تعویض نکردن به موقع روغن گیربکس، روغن کثیف و خراب می تواند شروع به آسیب زدن به قطعات داخلی گیربکس کند و روی طول عمر گیربکس تاثیر بسیار بدی بگذارد . تعویض به موقع روغن گیربکس از بروز خسارت های مالی جلوگیری می کند و در کیفیت تعویض دنده ها نیز موثر است .

چند نکته در مورد روغن گیربکس ( واسکازین )

همیشه در هنگام سرویس دوره ای خودرو باید سطح روغن گیربکس را بررسی کنید , کم بودن روغن باعث تعویض بد دنده ها و آسیب به گیربکس خواهد شد .

با توجه به این نکته که آسیب دیدگی گیربکس از روی سر و صدای آن مشخص میشود , تعویض دیر هنگام روغن باعث دیر فهمیدن خرابی گیربکس می شود .

در خودروهای دنده اتوماتیک معمولا یک گیج روغن مثل گیج روغن موتور وجود دارد باید حواستان باشد این دو گیج را با هم اشتباه نگیرید و یا آنها را اشتباهی جای هم قرار ندهید. معمولا در گیربکس های خودکار باید در حالی که موتور گرم است و گیربکس در حالت پارک قرار دارد سطح روغن را چک کنید. همچنین در صورت دیدن نشتی روغن گیربکس فورا به مکانیک مراجعه کنید.

روغن گیربکس بر خلاف روغن موتور تبخیر نمی شود بنابراین اگر دیدید که سطح روغن گیربکس پایین رفته است حتما در جایی نشتی وجود دارد و باید فورا به مکانیک مراجعه کنید.

نظر بدهید